HAKKIMDA / ABOUT ME

Funda Köz Demirçin

Merhaba,

Ben Türkiye Cumhuriyeti Kültür Bakanlığı Ebru sanatçısı Funda Köz Demirçin.

Ebru sanatı ile 20 yıl önce ortağı olduğum Kişisel Gelişim Merkezimde , danışanlarım için Ebru’nun şifa özelliğinden yararlandığım zamanlarda tanışmış olmamla birlikte, profesyonel ebru sanatı eğitimimi 2014 ve 2017 yılları arasında aldım.

2017’de Ankara’da kurduğum Studio Klytie’yi 2020 yılında bünyesine farklı sanat branşlarından sanatçı dostlarımı da alarak Funda K. Demirçin Sanat Atölyesi’ne dönüştürdüm. Buna ek olarak 2022 yılında ikinci atölyem olarak İstanbul Balat’ta kurduğum Bâben Sanat Atölyesinde de ebru sanatı öğreticiliğime devam ediyor , ebru sanatı geleneğine; yeni, özgün ve özgür bir nefes katmak hedefi ile ayrıcalıklı ebru çalışmalarımı yapmaya devam ediyorum.

Sanatım Dergisi ile yazı hayatına atıldığım, Fundamental adlı sayfamda ebru sanatı ile ilgili yazılarım ve konuk sanatçılarım ile söyleşilerim düzenli olarak yayınlanmaktadır. Eserlerim yurt içi ve dışında bir çok galeri ve sanat fuarlarında sergilendi ve sergilenmektedir.

 

Hello,

I am Funda Köz Demirçin, a Marbling Artist at the Ministry of Culture of the Republic of Turkey.

I have introduced to the art of marbling twenty years ago at the Personal Development Center, of which I was a partner. I benefited from the healing characteristics of the art of marbling for my clients. I received professional marbling art training between 2014 – 2017.

I established my first studio in Ankara in 2017 under Studio Klytie. In 2020, I changed the name of my studio, which organizes workshops and training with artists from different art fields, to Funda K. Demirçin. Since 2022, I have continued to teach marbling art in my second workshop, called Bâben Art Atelier, which I have established in Istanbul Balat.

I started in the field of writing with ‘Sanatım Magazine’. On my page called Fundamental, I conduct interviews with my guest artists, write articles about the art of marbling, and regularly publish my content.

I continue my marbling works to add an innovative, unique, and freestyle to the marbling art tradition. My works have been exhibited and are exhibited in many galleries and art fairs in Turkey and abroad.